Arstide kuulus ringauditoorium muutis värvi

 

Kaks sajandit tagasi ehitatud Tartu ülikooli vana anatoomikumi ringauditoorium on pärast aastaid kasutuna seismist ajastutruult taastatud.

Harjumuspärane valge värv vana anatoomikumi ringauditooriumi pingistikul, kõnepuldil ja kappidel on asendatud sinakashalli tooniga. Just selline varjund tuli välja enam kui kahesaja aasta jooksul neile kantud värvikihtide alt.

Arhitekt Kaido Kepp tõdes, et anatoomikumi teise korruse ruumide restaureerimise käigus tekkis dilemma, kas jätta rotundi puitosad valgeks, nagu arstitudengite mällu on sööbinud, või võõbata autentselt sinakashalliks, nagu need olid arvatavasti siis, kui rotund 1803.–1805. aastal arhitekt Johann Wilhelm Krause käe all valmis.

Enamasti langeb sellistel puhkudel valik kõige alumise värvikihi kasuks, nii ka sel korral.

Eri värve oli neile puitosadele kantud aga nii paks kiht, et nende eemaldamisel ilmus esimese rea pingilt välja sinna uuristatud arvatav pingistiku ehitanud puusepa nimi.

Värviga pole anatoomikumis aegade jooksul kokku hoitud ka põrandal. Võõbatud Soome papi alt tuli omakorda välja veel viis kihti värvi. Nüüdseks on need kõik eemaldatud ning vanad laiad puitlauad kaetud põrandaõliga.

Tehnikaga täidetud

Pikka aega kasutuna seisnud rotundis tehakse veel viimaseid viimistlustöid. Tartu ülikooli kinnisvaraosakonna arendustalituse juhataja Viljo Videri sõnul peaks auditoorium koos kolme kõrvalruumiga valmima nädala pärast. See on kuu aega enne ehitustähtaega.

Videri sõnul saavad detsembris alanud tööd tavatult kiirelt valmis tänu ehitaja, OÜ PVH Ehituse heale planeerimisele. Eile tehti rotundis veel viimaseid viimistlustöid ning elektrifirma OÜ Tsebius juhataja Peeter Püüding häälestas auditooriumi lae all viimase sõna järgi valitud leedvalgusteid.

Nende valgustite iga lambi valgustugevust on võimalik vajaduse järgi eraldi programmeerida, aga neid saab panna ka näiteks vilkuma. Erivalgustust võib selles auditooriumis vaja minna juba maikuus, kui Vanemuise teater etendab seal Georg Friedrich Parroti 250. sünniaastapäeva puhul Tiit Palu lavastatud näidendit «Vaim masinas. G. F. Parrot».Ehkki restaureerimisel on püütud taastada nii palju ruumide vana ilmet kui võimalik, täidetakse auditoorium siiski nüüdisaegse tehnikaga. Nii on vana klaastahvli ees kõnepuldi all pistikud, et arvutit kasutada, tahvli taha kappi saab peita aga vajaliku tehnika. Lisaks tuleb auditooriumisse uus helisüsteem ja projektorid.

Kõigile kasutamiseks

Kes seda auditooriumit tulevikus kasutama hakkavad? «Kes soovib,» vastas Viljo Vider. Peamiselt on sinna oodata mitmesuguseid üritusi, aga ka tavalisi loenguid.

Lisaks auditooriumile restaureeriti teisel korrusel väike kabinet, kus üks sein on ümar, teises seinas aga kapp, mille tagant näeb aknast õue. Korda sai ka koridor ning ruum, mida saab kasutada auditooriumis peetavate ürituste ettevalmistamisel, näiteks toitlustusteenuse pakkumisel.

Viljo Videri sõnul läheb nende ruumide restaureerimine ülikoolile maksma 130 000 eurot ning helitehnika ja projektorite ostuks kulub veel umbes 30 000 eurot.

Nüüd on vanast anatoomikumist jäänud restaureerida veel üks osa esimesel korrusel. Millal see ette võetakse, sõltub Videri sõnul sellest, kes neid ruume kasutama võiks hakata.

Allikas: Postimees.ee

 

Hakkame lõpetama töid Vanas Anatoomikumis

Hakkame ennetähtaega lõpetama restaureerimistöid Vanas Anatoomikumis, Lossi 38.

Teostatud sai pinkide, põrandate, tahvli, laua restaureerimistööd. Lagede seinte lubikrohvimine, värvimine.

Hoones jälle 4 ruumi restaureeritud.

Ekspositsioonide ehitamine AHHAA keskusele

Meie heale koostööpartnerile, AHHAA keskusele, alustasime ekspositsioonide ehitusega.
Hea väljakutse ka meile.
Kõik tööd on loomingulised.
Tulemeid on võimalik näha juba paari kuu pärast AHHAA Keskuses.
Seega kõik huvilised uudistama.

Raatuse 22 trepikoja ehitus

Alustasime Raatuse ühiselamu kolmanda etapi ehitustöödega. Tegu trepikoja ehituslike töödega.
Kuna aluspõrandad on vajunud, lõhume välja vanad betoonpõrandad, paigaldame vaiad ning armeerime-betoneerime uue põranda, katame põrandaplaatidega ning viimistleme seinad.
Kokku kolm trepikoda.